Pasy do pończoch były kiedyś nieodzowną częścią damskiej garderoby. Najpierw produkowane były z nylonu, choć materiał ten został właściwie już wyparty w produkcji środków pończoszniczych. Rzadko, ale wciąż można spotkać wyroby nylonowe, osiągają one jednak duże sumy. Pończochy zanim stały się samonośne, dzięki sylikonowej otoczce, która nie ślizga się i utrzymuje na damskiej nodze, wymagały noszenia jeszcze pasa do pończoch. Z czasem jednak pojawiły się rajstopy i kobiety zrezygnowały z noszenia pasa, głównie dlatego, że był niewygodny i jego zakładanie wymagało więcej czasu.

Jednak coraz częściej w sklepach możemy spotkać pasy do pończoch. Ich renesans, zawdzięczamy po części sklepom dla dorosłych, które mają w asortymencie co najmniej kilka rodzajów takich wyrobów. Kojarzą się ze zmysłowością i seksem. Jednak większość pasów do pończoch ma funkcje typowo dekoracyjne, porządne pasy do pończoch, które można z powodzeniem używać na co dzień, osiągają naprawdę duże ceny i są trudniej dostępne, najlepiej szukać ich w sklepach internetowych.

Pas do pończoch, jak i same pończochy to jeden z najczęstszych fetyszów mężczyzn. Od niedawna znów można nabyć je w sklepach, choć bardziej pełnią funkcje bielizny erotycznej, jednak te z grubszymi paskami i solidnymi zapięciami nadają się do stosowania na co dzień, choć ich cena jest dosyć wysoka. Dodatkowo nie zostawiają śladów na skórze, jak sylikon w pończochach samonośnych, który może się nieestetycznie wpijać w uda.